‘Türler İçin Harekete Geç Çalıştayı’ yapıldı

26 Mart 2023
Ege ve Akdeniz kıyılarında endemik türlerin korunmasına yönelik ‘Act4Species – Türler için Harekete Geç’ projesi kapsamında Antalya İçin Tür Koruma Çalıştayı, Abdullah Sevimçok Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezi’nde (ASSİM) gerçekleştirildi.
Sosyal İklim Derneği yürütücülüğünde Muratpaşa Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen çalıştaya sivil toplum, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilciler ve akademisyenler katıldı. Yaklaşık 20 kişinin katıldığı çalıştayda ‘Kampanyacılık ve İklim Savunuculuğu’, ‘Yerel Yönetim Okuryazarlığı ve ‘Eylem Planı Hazırlama’ ve ‘Tür Koruma’ eğitimleri verildi. Çalıştayda ayrıca eylem planı ve kampanya oluşturma atölyeleri de gerçekleştirildi.

ACT4SPECİES NEDİR?

‘Act4Species - Türler için Harekete Geç’ projesi, Turquoise Coast Environment Fund - Turkey hibe programı kapsamında destekleniyor. Proje, Adana, Antalya, Aydın, Balıkesir, Çanakkale, Denizli, İzmir, Manisa, Mersin ve Muğla illerini kapsıyor. Proje, Ege ve Akdeniz kıyı bölgelerinde bulunan ve insan faaliyetleri nedeniyle yok olma tehlikesi altında olan endemik türlerin korunması ve yerel düzeyde farkındalık sağlanması, kamu-sivil toplum ve akademi iş birliğinin geliştirilmesini ve endemik türlere ilişkin somut rapor hazırlanması amaçları taşıyor.