Gençler barış İçin buluştular

28 Ağustos 2023
Muratpaşa Belediyesi’nin yenilikçi bir yaklaşımla katılımcı demokrasi anlayışını desteklediği Abdullah Sevimçok Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezleri (ASSİM)’de sivil toplum kuruluşları, ücretsiz salon tahsisi, teknik alt yapı desteği gibi pek çok imkandan faydalanabiliyor.
Eğitim, kültür, sanat, tarım, gençlik gibi çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşlarını aynı çatı altında buluşturan ASSİM, son olarak gençlere ev sahipliği yaptı.

Antalya’da 2022 yılında kurulan, gençlerin toplumda aktif vatandaş olmalarını sağlamak, başta insan hakları, çevre, sanat, kültür ve spor alanlarında çalışmalar yürüten Martı Gençlik Derneği (MAGEND) ve ASSİM Tarım Platformu üyesi Çevre Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Derneği (ÇETADER) işbirliği ile gerçekleşen “Barış? Barış! Barış.” adlı etkinlik günde beş saatlik eğitimlerle 2 gün sürdü. 

Eğitmen Ceren Kalınbacak ve Yasin Bulat rehberliğinde tamamlanan program 18-35 arasında üniversite öğrencisi 30 gencin katılımıyla tamamlandı. ‘Barış ve Diyalog Kültürü’ temalı eğitimde atölye çalışmaları, tartışmalar, forumlar, birey ve grup aktiviteleri, simülasyon, belgesel gösterimi gibi çeşitli yöntemler kullanıldı. 
Katılımcı gençlerin ilgiyle takip ettiği eğitimlerde barış, insan hakları, çatışma yöntemleri ve diyalog kültürünün gelişmesi, gençlerin kişisel kapasitelerinin gelişimine katkı sağlamak amaçlanıyor.