Tarihe yolculuk ettiler

24 Mart 2023
Antalya’da, Muratpaşa Belediyesi’nin ‘ortak akıl’ merkezi Abdullah Sevimçok Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezlerinde (ASSİM) Kentsel Tasarım Platformu tarafından yürütülen “Antik Kentlerimizi Tanıtıyoruz” projesi devam ediyor.
“Antik Kentlerimizi Tanıtıyoruz” projesi mart ayı programı Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin katılımı ile kaldığı yerden yeniden başladı.

Kasım ayında başlayan proje her ay iki okulun öğrencileri ile Antalya Müzesi’ne yapılan yaklaşık iki saatlik ziyaretlerle gerçekleşiyor. Perge Antik Kenti kazılarına bizzat katılmış ve Antalya Müzesinde uzun yıllar görev yapmış Arkeolog Edip Özgür’ün ilk insan yaşamının buluntularına sahip Karain’den başlayarak paleolitik çağlardan günümüze kadar geçen sürede taşın ve insanın evrimini mitolojik hikâyelerle anlatan sunumu öğrenciler tarafından ilgiyle dinleniyor.
ASSİM Kentsel Tasarım Platformu ve Arkeolog Edip Özgür’ün gönüllülük kapsamında yürütmüş olduğu proje gençlerin uzak ve yakın tarihimize olan ilgisini artırmak yaşadığımız coğrafyaya ve kültürel miraslarımıza sahip çıkmanın önemi konusunda farkındalık kazandırmak hedefleniyor.